Sürdürülebilirlik

Projemizin mimari tasarımda birincil hedef olan rahatlığa ulaşılırken sürdürülebilirlik de tüm detayları ile göz önüne alınmıştır. Villalar mekanik sistemlere bağımlılığı azaltacak şekilde basit tasarım konseptine dayandırılmıştır.

Villalardaki açılabilir büyük kapılar ve pencereler sayesinde iç mekanlarda doğal bir havalandırma sağlanmıştır.

İç yaşam alanları, en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş dış mekanlar ile bütünleştirilmiştir.

Mimari tasarımın sunduğu geniş olanaklar sayesinde, iç mekan aydınlatmasında yapay ışığın kullanımı azaltılmıştır.

Villalardan bağımsız olarak oluşturulan avlu ve teras alanları ile Bodrum'un eşsiz güzelliklerini her mevsim yaşama imkanı yaratılmıştır.

Villalardaki yalıtım sistemleri en üst düzey standartlara sahiptir.

Projede adanın dokusu ile uyumlu yerel malzemeler sıkça kullanılmıştır. Bu malzemeler ile yapılan dokunuşlar, dış yüzeyde kullanılan taş ve ahşapla tamamlanarak amaçlanan "sürdürülebilirlik" vurgusu güçlendirilmiştir.

Üzerinde detaylı bir şekilde düşünülen elektronik ve mekanik sistemler ısıtma ve soğutma için gerekli olan enerji ihtiyacını azaltmaktadır. Villalarda uygulanan yerden ısıtma ve tavana gizlenen havalandırma, ısının hep istenilen seviyede olmasını sağlayacaktır.

Villalarda yaşam stilini tamamlayan son teknoloji kontrol sistemleri sayesinde, enerjinin optimum düzeyde kullanılması mümkün olacaktır.

Çevre Planlaması

Yarımadanın bitki örtüsü incelenmiş ve projenin geneline uygulanacak şekilde mimari tasarıma yansıtılmıştır. Villaların konumları mevcut ağaçlara göre belirlenirken, diğer alanlarda bitki örtüsüne uygun peyzaj çalışması gerçekleştirilecektir. Hafriyat çalışmasının her aşaması dikkatlice planlanarak yarımadada bulunan toprağın ve taşın minimum düzeyde kazılması sağlanmıştır. Kazılarda çıkan taşlar villaların etrafında yeniden kullanılacaktır.

Villalara ulaşan yollar tüneller içerisinde gizlenerek yarımadanın doğal görünümünün korunması hedeflenmiştir. Açıktaki yollar ise dönüş alanları ve park yerleri ile sınırlandırılmıştır.

Gerçekleştirilecek peyzaj mimari tasarım ile uyum yakalarken, yarımada üzerindeki yaşam içerisinde doğal bir bitki örtüsü sağlayacaktır.

Villalarda kullanılan elektronik ve mekanik sistemler düşük seviyede enerji harcayacak şekilde tasarlanırken, ana sistemler akıllıca gizlenerek minimum görsel etki oluşturulması planlanmıştır.