Aksoy Holding

1978 yılında kurulan Aksoy Holding, faaliyetlerini Petrol & Enerji, Turizm & Gayrimenkul ve Uluslararası Ticaret olmak üzere 3 iş kolunda sürdürmektedir.

Aksoy Holding, Petrol & Enerji alanındaki faaliyetlerini Turcas Petrol (BIST:TRCAS) ve iştirakleri aracılığıyla yürütmektedir. 87 yıllık geçmişe sahip Turcas Petrol, sektörlerinde lider konumdaki firmalara iştirak eden petrol ve enerji odaklı bir yatırım şirketidir. Turcas’ın akaryakıt ve madeni yağlar sektöründeki iştiraki olan Shell & Turcas Petrol, Türkiye çapında 1.011 Shell markalı istasyon ağı, akaryakıt terminalleri, madeni yağ üretim ve pazarlama faaliyetleri ile 2017 yılında 22,2 milyar TL net satış hasılatına ulaşmıştır. Bu sayede sadece enerji sektörünün değil, Türkiye ekonomisinin en büyük 10 şirketi arasında yer almaktadır. Enerji alanında ise Turcas, Alman enerji devi RWE ile kurduğu ortak girişim sirketi RWE & Turcas Güney Elektrik bünyesinde 600 milyon Euro yatırım bedeliyle 800 MW kurulu güçteki Denizli Doğal Gaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali’ni 2013 yılında devreye almıştır. Yüksek teknik kabiliyeti sayesinde ülkemizin şebeke arz güvenliğine önemli destek sağlayan santral, Türkiye elektrik tüketiminin %2’sini tek başına karşılayabilecek kapasiteye sahiptir. Son yıllarda yenilenebilir enerji yatırımlarına odaklanan Turcas, bu çerçevede ilk aşamada Aydın’da 18 MW kurulu güçteki Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Santrali’ni 2017’nin son çeyreğinde devreye almıştır. İkinci aşamada da Denizli ve Manisa’da sahip olduğu ruhsatlarda jeotermal arama faaliyetlerini yoğunlaştırarak enerji üretimi alanındaki yatırım portföyünü çeşitlendirmeyi hedeflemektedir.

Aksoy Holding’in faaliyet gösterdiği ikinci iş kolu ise Turizm & Gayrimenkul'dür. Hilton oteller zinciri tarafından işletilen İstanbul’un en büyük 5+ yıldızlı oteli Conrad İstanbul Bosphorus’un ana hissedarı olan Aksoy Holding, Aksoy Bodrum Taşınmaz Yatırımları (Epique Island), Aksoy Maslak Taşınmaz Yatırımları ve Aksoy Petrol Taşınmaz Yatırımları adlı iştirakleri aracılığıyla gayrimenkul sektöründe yatırımlar yapmaktadır.

Aksoy Holding çatısı altında yer alan üçüncü iş kolu da Irak, Azerbaycan ve Suriye pazarlarına odaklanmış olan Uluslararası Ticaret'tir. Bu iş kolundaki faaliyetler, Aksoy Enternasyonal, Aksoy Middle East ve Aksoy Iraq şirketleri ile yürütülmektedir.

Aksoy Holding, tüm iş kollarında küresel ortaklarla birlikte yatırım, üretim, ihracat, dağıtım ve ticaret yapmaya devam ederken, kurumsal yönetim, etik değerler, saygınlık ve liderlik bakımından en yüksek standartlara sahip dinamik yönetimi ile sürekli büyüyen ve Türkiye’nin en çok takdir edilen şirketlerinden biri olma vizyonunu benimsemektedir.

1.845 kişi istihdam eden Aksoy Holding'in 2017 sonu konsolide finansal tabloları uyarınca toplam varlıkları 2,433 milyar TL’ye ulaşırken öz sermayesi 1,009 milyon TL’yi aşmıştır.

www.aksoy.com